Soláriá budú opaľovať pomalšie.

Soláriá budú opaľovať pomalšie. Môžu za to prísnejšie limity

Kto chce mať hnedú pokožku ešte pred letom, musí počítať s tým, že v soláriu sa tak rýchlo neopáli. Už päť dní totiž na Slovensku platia prísnejšie limity pre žiariče, to znamená, že soláriá by mali byť menej výkonné a slabšie opaľovať. Dôvodom sú stúpajúce počty mladých ľudí s rakovinou kože. Nárast vzniku melanómu pred 30. rokom života zaznamenali epidémiológovia až u 75 percent z nich.

Prísnejšie požiadavky na úpravu zariadení upravuje novelizovaná vyhláška ministerstva zdravotníctva o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia starostlivosti o ľudské telo. Podľa nej nesmú žiariče vysielať žiarenie presahujúce 0,3 watty na štvorcový meter.

Podnikateľov, ktorí nedodržia tieto normy, budú môcť hygienici už aj pokutovať. Ak zistia nedostatky, prevádzkovateľom hrozia pokuty od 195 až do 16-tisíc eur.

„Soláriá ponúkajú ľuďom umelé opaľovanie, ktoré sa často považuje za veľmi účinné a neškodné. Tento názor spochybňujú pribúdajúce dôkazy o tom, že aj UV žiarenie používané v soláriách môže poškodiť kožu a zvýšiť riziko kožných nádorov,“ uvádza úrad hlavného hygienika.