1. Čo je norma STN EN 60335-2-27? Čo znamená 0,3W/m²?

UV trubice do solária pozostávajú zo zmesi UVA a UVB svetelného spektra. Podľa novej technickej normy na Slovensku je intenzita UVB žiarenia v svetelných UV trubiciach obmedzená na intenzitu 0,3 Wattov na 1 m². To je ich erytemálna hodnota. Táto norma je už dlhšie platná v celej EÚ. UVB svetelné spektrum je zodpovedné za sčervenanie pokožky(spálenie) a tvorbu melanínu, UVA za pigmentáciu - zhnednutie pokožky. Pri svetelných trubiciach bez obmedzenia UVB žiarenia sa návštevníci solárií síce dokázali rýchlejšie opaľovať, ale efekt bol zosilnený práve kvôli vyššej hodnote UVB - teda začervenaniu a spáleniu pokožky.

2.Čo je potrebné robiť a vymeniť, aby soláriá spĺňali túto normu?

Pri vertikálnych soláriách stačí vymeniť všetky trubice za také, ktoré spĺňjú normu 0,3W/m². Poprípade pri určitých typoch solárií aj žiarivky na opaľovanie ramien.

V horizontálnych soláriách je taktiež potrebné vymeniť všetky opaľovacie trubice, ale je potrebné prispôsobiť aj žiarivky na tvár. To je možné tromi spôsobmi. Žiarivky je možné jednoducho vymeniť za špeciálne výbojky s obmedzeným UVB žiarením (sú však nákladnejšie), alebo vymeniť filtračné sklá, ktoré obmedzujú prepúšťanie UVB spektra, alebo pokiaľ je to možné (podľa typu solária) sa zníži výkon pôvodných žiariviek technickým spôsobom. Dbajte na to, že k trubiciam je potrebné mať technický doklad a certifikát o zhode.

3.Na čo treba dávať pozor?

Nie je trubica ako trubica! Trubice majú určitú UV hodnotu ( UV kód ). Tento kód je a vždy musí byť uvedený na trubiciach. Napríklad 160-R-30/2,7. Existuje veľké množstvo typov trubíc podľa normy s rôznymi kódmi a hodnotami, pretože existuje aj veľa typov solárií. Každý stroj má od výrobcu predpísanú UV hodnotu trubíc, ktorými musí byť vybavený, aby nepresiahol hodnotu 0,3W/m². Nie každá trubica podľa normy 0,3 je vhodná práve pre Vaše solárium. Z tohto dôvodu je vhodné, aby ste si nechali poradiť odborníkom, ktoré trubice sú pre Vaše solárium kompatibilné, aby ste neprekročili limity.

4.Čo hovorí zákon?

Zákon predpisuje, že každé solárium musí mať certifikát o meraní UV žiarenia. Meranie je potrebné opakovať pri každej výmene trubíc. Merania vykonávajú pracovníci z RÚVZ Bratislava alebo Košice. Kontakt získate na Vašom príslušnom RÚVZ.

5.Čo hrozí pokiaľ svoje soláriá neprerobíte?

Pokiaľ chcete prevádzkovať svoje zabehnuté opaľovacie štúdio, meraniu sa nevyhnete. Od roku 2016 bola zahájená celonárodná akcia na prísnu kontrolu solárií. Pokiaľ ešte nemáte vyriešenú výmenu trubíc a potrebné merania a doklady k tomu, hrozí vám pokuta vo výške od 195€ až do 16000€ a k tomu aj zákaz prevádzky. Pokiaľ len zriaďujete opaľovacie štúdio, RÚVZ Vám nedá súhlas k prevádzke pokiaľ sa nevykoná meranie.

Naše rady pre prerobenie na normu 0,3:

1. Nakupujte len kvalitné trubice známych značiek ako je napríklad COSMEDICO, aby uvedené hodnoty pri meraní neboli iné ako sú uvedené na technickom doklade.

2. V žiadnom prípade nekupujte trubice bez technických dokladov a certifikátov.

3. Nechajte si poradiť školenou osobou pred kúpou trubíc, aby ste vedeli aké máte možnosti stroj prispôsobiť.

4. Je veľká šanca, že pokiaľ kúpite trubice, ktoré majú hodnotu v UV kóde 36 (príklad: 160-R-36/2,7), meraním neprejdu a preto si treba dávať pozor.

Pokiaľ potrebujete poradiť alebo vymeniť trubice, môžete sa na nás obrátiť a radi zodpovieme Vaše otázky, poprípade Vám vypracujeme cenovú ponuku trubíc.