Čo je horizontálne solárium a na čo slúži?

Horizontálne soláriá sú prístrojové elektrické zariadenia, ktoré sa používajú na kozmetické opaľovanie pokožky poležiačky, umelými zdrojmi ultrafialového žiarenia UV-A s malým podielom emisií ultrafialového žiarenia UV-B. Zdrojom UV žiarenia v soláriách sú vhodné žiarivkové trubice („lampy“) s filtrami, pomocou ktorých sa nastavuje pomer medzi UV-A a UV-B žiarením. Existuje množstvo typov a verzií horizontálnych solárií so širokou ponukou doplnkovej výbavy. Medzi najznámejšie svetové značky patrí Megasun, Ergoline, UWE, Gardasun, Ultrasun, Hapro, Qmed, Alisun... Výhodou horizontálnych solárií je, že Vaši klienti počas slnenia môžu komfortne ležať a relaxovať, väčšina horizontálnych solárií má oproti vertikálnym rozdelené lampy pre opaľovanie tela a pre opaľovanie tváre, ktorých intenzita sa dá regulovať alebo sa dajú úplne vypnúť pokiaľ si to Vaši klienti želajú. Takouto reguláciou sa dá dosiahnuť rovnomernejšie opálenie. Ďalšou z výhod sú väčšie možnosti doplnkovej výbavy pre solárium.

 

Aké základné parametre majú opaľovacie trubice horizontálnych solárií?

Pochopiteľne, každé horizontálne solárium je vybavené opaľovacími trubicami. Ich množstvo, typ, výkon a dĺžka sa môže v soláriách líšiť. Pri horizontálnych soláriách sa počet trubíc pohybuje od 24 do 60 kusov s výkonom od 100 do 230 Wattov. Ich dĺžka je od 176 cm do 200 cm. POZOR: V Európskej únii sa oficiálne nepredávajú soláriá s výkonom trubíc vyšším ako 200 Wattov! Existujú však aj soláriá s vyšším výkonom trubíc. Tie však nie sú v EÚ povolené. Poprípade, že také solárium vlastníte a potrebujete ho prerobiť na novú normu 0,3W/m2 - podľa aktuálneho, všeobecne platného zákona, nestačí vymeniť len trubice, ale aj predradníky-el. tlmiče, čo je spojené aj s vysokými výdavkami. Okrem štandartných trubíc je však väčšina horizontálnych solárií ešte vybavená špeciálnymi vysokotlakovými výbojkami pre opaľovanie tváre, ktorých intenzita je regulovateľná. Ich výkon sa pohybuje od 250 do 1000 Wattov. Žiarivky sú prekryté špeciálnymi filtračnými sklami s technológiou napr. EvoSystem (od firmy Megasun), XTT (od UWE) a VIT (od firmy Ergoline). Taktiež väčšina moderných horizontálnych solárií je vybavená tzv. "opaľovačmi ramien", ktoré sa nachádzajú na bočnej strane solária za hlavou. Môžu to byť vysokotlakové výbojky (podobné výbojky ako na opaľovanie tváre) alebo tenké, malé trubice s výkonom 25 Wattov. Existujú aj špeciálne verzie trubíc do solária, tzv. P2 - pigmentačné trubice od značky Megasun, ktoré dodávajú extra UVB žiarenie pre stimuláciu tvorby vitamínu D počas opaľovania.

Výkon, elektrické napájanie, váha, vnútorný priestor, doplnky horizontálnych solárií:

Výkon sa pohybuje od cca. 3,5 kW do 16kW. Okrem solárií na domáce použitie (napájanie na 220 Voltov), potrebujú všetky soláriá elektrické napájanie na 400 Voltov. Váha horizontálnych solárií sa môže pohybovať od 200 do 600 kg. Čo sa týka vnútorného priestoru a správneho výberu solária, vždy platí: čím vyšší počet, väčšia dĺžka a výkon trubíc, tým lepšie bude solárium opaľovať (samozrejme pokiaľ sú v soláriu namontované nové a kvalitné trubice). Pri výbere solária je taktiež dôležitá dostatočná veľkosť vnútorného priestoru (aby sa klient vo vnútri necítil stiesnene) a komfort, ktorý solárium poskytuje. Základné doplnky ako klimatizácia alebo hudobný systém zvyšujú level komfortu, taktiež aj pekný dizajn a dobrý celkový stav solária je dôležitým parametrom pre prilákanie zákazníkov. Horizontálne soláriá sú vo vnútri vybavené špeciálnymi plexisklami v priehľadnej, alebo matnej ( mliečnej ) verzii, ktoré prepúšťajú UV žiarenie. Spodné plexisklo na ležanie môže byť ploché alebo aj ergonomicky tvarované pre zvýšenie pohodlia. Doplnky pre horizontálne soláriá sú rozmanité. Pokiaľ nie sú súčasťou základnej výbavy dajú sa dokúpiť - napríklad "aroma"( vôňa ), takzvaný "breeze" alebo "aquaCool"( jemná vodná sprcha na osvieženie tela počas opaľovania ), rôzne hudobné systémy, klimatizácia, elektronické predradníky - el. tlmiče na šetrenie el. energie, špeciálne osvetlenie a mnohé iné.

Ako funguje odvetrávanie v horizontálnych soláriách?

Chladenie stroja a trubíc zabezpečuje hlavný - centrálny chladiaci systém. Chladenie klientov má na starosti druhý - osobitný ventilačný systém, ktorý nie je s hlavným - centrálnym prepojený. Stroje majú buď jeden alebo dva výfuky na odvádzanie teplého vzduchu s priemerom od 15 do 30 cm. Pokiaľ vo Vašej prevádzke nemáte možnosť odviesť teplý vzduch priamo von, je nutné zabezpečiť aspoň dobré vetranie priestoru, inak bude ako aj priestor, tak aj stroj prehriaty a solárium sa môže samovoľne vypnúť. Ďalej hrozí, že Vám klient vo vnútri môže odpadnúť z nedostatočného prekysličenia. Spotreba vzduchu je pomerne vysoká - až do 3000 m3 za hodinu. Je taktiež dôležité vedieť, že trubice do solária potrebujú na prevádzkovanie vhodnú teplotu podľa predpisu od výrobcu. Ak sa budú prehrievať, bude znížený ich výkon a taktiež životnosť. Niektoré horizontálne soláriá majú zabudovaný aj termostat, ktorý v zimnom období umožňuje priestor vykurovať teplým vzduchom počas opaľovania.

Aké sú priestorové požiadavky pre umiestnenie horizontálneho solária? Do akého priestoru ho môžem umiestniť?

Soláriá sú určené výlučne pre použitie vo vnútri budovy. Keďže soláriá sú pomerne ťažké ( horizontálne vážia do 600 kg ), je vhodné mať v prevádzke pevnú a nosnú podlahu. Musí byť umývateľná. Priestorové požiadavky pre horizontálne soláriá závisia na veľkosti stroja a požiadavkách hygieny - REGIONÁLNEHO ÚRADU VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA! Je nutné myslieť aj na priestor po stranách solária. Musí byť umiestnené tak, aby bol prístupný pre údržbu, teda servis a čistenie.

 

Čo Vám ponúkame?

V našej ponuke nájdete nové aj repasované soláriá na predaj a repasované soláriá na predaj. K dispozícii máme veľa druhov a značiek ako sú Megasun, Ergoline, UWE, Soltron, Hapro Luxura a mnohé iné. Všetky soláriá sú overené naším technickým servisom, aby poskytli bezpečnosť a kvalitu, sú certifikované a poskytujeme na ne záruku 1 - 4 roky. Taktiež zabezpečujeme dovoz a montáž solárií, záručný a pozáručný servis, školenie, skladovanie, náhradné diely a trubice. Aké solárium je najvhodnejšie pre Vaše štúdio? Miesto, priestor, klientela, konkurencia a ceny sú veľmi dôležité faktory pre výber. Môžeme Vám pomôcť naplánovať a rozhodnúť sa, ktoré riešenie by bolo pre Vás to najlepšie!

 

Našu aktuálnu ponuku nájdete na stránkach :

nové megaSun soláriá repasované soláriá